Skip to content Skip to main navigation Przejdź do stopki

Witaj, świecie!

Gregor Admin

Cześć. Jeśli tutaj trafiłeś i masz na nazwisko Gofryk, to jesteśmy zapewne rodziną. 😀

Obecnie w Polsce zgodnie z danymi w rejestrze PESEL na dzień 30.01.2023, żyje 52 kobiety i 49 mężczyzn, noszących nazwisko Gofryk. To bardzo rzadkie nazwisko a wspólny praojciec wszystkich Gofryków, mieszkał przed II wojną na terenie Kresów Wschodnich. Obecnie to Ukraina. Po roku 1945 wszystkich, którzy przeżyli wojenną zawieruchę, eksterminację NKWD i Armii Czerwonej, UON-B i UPA, i nie uciekli wcześniej, przymusowo wysiedlono, gdy nastała USSR. Tak trafili na ziemie odzyskane woj. Opolskie, Dolnośląskie, Zachodniopomorskie albo tuż przy nowej granicy powojennej Polski, woj. Podkarpackie.

Część osób z rodu została jednak na rodzimych terenach w domach swoich ojców lub dziadków, szczęśliwie przetrwali a obecnie żyją i mieszkają w Ukrainie pisząc swoje nazwisko Гофрик.

Potomkowie wysiedleńców przez 80 lat rozjechali się po Polsce i po świecie, założyli rodziny, ich dziadkowie wymarli i pamięć o wspólnych przodkach się zatarła. Tym bardziej, iż większość śladów w postaci wpisów w księgach kościelnych, nagrobków zostało zniszczonych.

Wierzę, że wspólnymi siłami 💪 jesteśmy w stanie odtworzyć tyle historii, ile się da, żeby zachować ją dla naszych dzieci i wnuków.

Dla łatwiejszego tworzenia 🌳 drzewa genealogicznego rodziny od kilku lat gromadzone są wpisy na portalu MyHeritage.pl do którego zapraszam każdego, zainteresowanego historią rodu Gofryk.